Skolbibliotek per kommun 2025
Elevernas tillgång till skolbibliotek, bemanning och bestånd i 290 kommuner enligt Kungliga bibliotekets officiella statistik 2025. Siffrorna gäller kommunen som helhet, inte enskilda skolor.
Alla kommuner
Klicka på en kolumnrubrik för att sortera. Personaltimmar och exemplar per bibliotek visas bara för kommuner med minst 5 skolbibliotek; ett snitt över färre bibliotek ligger nära enskilda skolors siffror.
| Kommun | Skolbibliotek på skolenheter | Elever med skolbibliotek på skolenhet | Elever med bemannat bibliotek på skolenhet | Personaltimmar/vecka 2025 | Personaltimmar/vecka 2024 | Exemplar per bibliotek |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ale | 11 | 72,8 % | 66,8 % | 5,5 | 0 | 3 578 |
| Alingsås | 20 | 95,6 % | 87,2 % | 7,5 | 4,8 | 3 069 |
| Alvesta | 5 | 42,3 % | 42,3 % | 17,6 | 15,3 | 4 925 |
| Aneby | 7 | 100 % | 73,2 % | 3,2 | 2,9 | 1 014 |
| Arboga | 2 | 20,5 % | 18,9 % | – | – | – |
| Arjeplog | – | – | – | – | – | – |
| Arvidsjaur | 3 | 50,5 % | 50,5 % | – | – | – |
| Arvika | 16 | 100 % | 93,4 % | 9,8 | 33,3 | 4 323 |
| Askersund | 5 | 88,3 % | 88,3 % | 2,4 | 0 | 9 824 |
| Avesta | 12 | 93,4 % | 93,4 % | 11,1 | 10 | 7 240 |
| Bengtsfors | – | – | – | – | – | – |
| Berg | 1 | 5,3 % | 5,3 % | – | – | – |
| Bjurholm | – | – | – | – | – | – |
| Bjuv | 3 | 74,7 % | 74,7 % | – | – | – |
| Boden | 13 | 98,2 % | 48,3 % | 8,5 | 3 | 7 163 |
| Bollebygd | 4 | 100 % | 100 % | – | – | – |
| Bollnäs | 18 | 96,3 % | 92,9 % | 10,1 | 12,2 | 4 526 |
| Borgholm | 4 | 71 % | 71 % | – | – | – |
| Borlänge | 25 | 99,2 % | 82,2 % | 10,8 | 10,7 | 4 105 |
| Borås | 39 | 85,5 % | 85,5 % | 22,3 | 21,4 | 6 580 |
| Botkyrka | 30 | 98,6 % | 96 % | 19 | 17,1 | 5 470 |
| Boxholm | 1 | 100 % | – | – | – | – |
| Bromölla | 5 | 96 % | 96 % | 15 | 3 | 5 279 |
| Bräcke | 1 | 13,9 % | 13,9 % | – | – | – |
| Burlöv | 5 | 97,4 % | 97,4 % | 23,2 | 22,4 | 8 823 |
| Båstad | 5 | 63,3 % | 63,3 % | 20,2 | 11,5 | 5 260 |
| Dals-Ed | 3 | 100 % | 100 % | – | – | – |
| Danderyd | 19 | 99,8 % | 99,8 % | 15,7 | 11,6 | 2 478 |
| Degerfors | 6 | 100 % | 100 % | 13,5 | 10,8 | – |
| Dorotea | – | – | – | – | – | – |
| Eda | 1 | 57,1 % | 57,1 % | – | – | – |
| Ekerö | 12 | 89,5 % | 89,5 % | 13,3 | 13,8 | 5 810 |
| Eksjö | 8 | 69,2 % | 69,2 % | 13 | 4,3 | 1 675 |
| Emmaboda | 4 | 85,2 % | 85,2 % | – | – | – |
| Enköping | 13 | 86,9 % | 86,9 % | 17,6 | 14,6 | 6 415 |
| Eskilstuna | 39 | 98,8 % | 89,8 % | 20,3 | 18,6 | 4 816 |
| Eslöv | 12 | 85,5 % | 85,5 % | 40,8 | 36,1 | 6 660 |
| Essunga | 1 | 20,6 % | 20,6 % | – | – | – |
| Fagersta | 7 | 99,5 % | 99,5 % | 11,9 | 13,7 | 5 456 |
| Falkenberg | 21 | 92,7 % | 92,7 % | 10,7 | 6,7 | 4 651 |
| Falköping | 13 | 87,5 % | 52,6 % | 13 | 15 | 4 674 |
| Falun | 30 | 96,9 % | 89,1 % | 12,7 | 11,3 | 5 711 |
| Filipstad | 8 | 92 % | 35,3 % | 1,6 | 4,9 | 1 580 |
| Finspång | 15 | 100 % | 94,7 % | 13 | 17 | 3 250 |
| Flen | 6 | 67,4 % | 67,4 % | 14 | 8,1 | 3 218 |
| Forshaga | 3 | 52,5 % | 52,5 % | – | – | – |
| Färgelanda | 3 | 100 % | 94,3 % | – | – | – |
| Gagnef | 3 | 22 % | 22 % | – | – | – |
| Gislaved | 9 | 44,9 % | 44,9 % | 11,8 | 11,4 | 4 982 |
| Gnesta | 3 | 88,1 % | 88,1 % | – | – | – |
| Gnosjö | 5 | 76,2 % | 71,9 % | 6,8 | – | 1 407 |
| Gotland | 32 | 95,8 % | 88,9 % | 12,8 | 9,7 | 9 197 |
| Grums | 5 | 98 % | 91,8 % | 3,4 | 4,3 | 1 600 |
| Grästorp | – | – | – | – | – | – |
| Gullspång | 2 | 100 % | 100 % | – | – | – |
| Gällivare | 3 | 55,6 % | 35 % | – | – | – |
| Gävle | 40 | 88,2 % | 82,6 % | 18,4 | 18,7 | 7 396 |
| Göteborg | 208 | 95,1 % | 86,1 % | 18,2 | 14,1 | 4 554 |
| Götene | – | – | – | – | – | – |
| Habo | 7 | 100 % | 100 % | 2,4 | – | 4 367 |
| Hagfors | 2 | 10,2 % | 10,2 % | – | – | – |
| Hallsberg | 8 | 100 % | 100 % | 14,9 | 17,5 | 6 797 |
| Hallstahammar | 8 | 98,2 % | 88,9 % | 12,1 | 8,8 | 1 800 |
| Halmstad | 34 | 73,4 % | 60,9 % | 20,9 | 16,6 | 4 080 |
| Hammarö | 7 | 100 % | 100 % | 12,9 | 13,6 | 3 852 |
| Haninge | 23 | 81,8 % | 80,6 % | 17,7 | 16 | 4 475 |
| Haparanda | 1 | 4,6 % | 4,6 % | – | – | – |
| Heby | 7 | 100 % | 100 % | 8,1 | 7,4 | 4 226 |
| Hedemora | 8 | 86,3 % | 86,3 % | 8,3 | 8,8 | 4 396 |
| Helsingborg | 76 | 92,5 % | 91,2 % | 15,3 | 15,7 | 5 691 |
| Herrljunga | 1 | 96,1 % | 96,1 % | – | – | – |
| Hjo | 5 | 99,5 % | 99,5 % | 12,8 | 7,9 | 5 841 |
| Hofors | 3 | 80,8 % | 80,8 % | – | – | – |
| Huddinge | 42 | 100 % | 92,6 % | 16,4 | 15,7 | 5 648 |
| Hudiksvall | 16 | 78,9 % | 60,4 % | 13,5 | 20,3 | 3 165 |
| Hultsfred | 4 | 21,7 % | 21,7 % | – | – | – |
| Hylte | 5 | 72,9 % | 72,9 % | 15,4 | 12,5 | 6 032 |
| Håbo | 7 | 84 % | 77,4 % | 20,2 | 18,9 | 6 414 |
| Hällefors | 3 | 100 % | 100 % | – | – | – |
| Härjedalen | 2 | 26,7 % | 26,7 % | – | – | – |
| Härnösand | 14 | 100 % | 82,2 % | 6,9 | 4,9 | 3 000 |
| Härryda | 17 | 61,5 % | 59,6 % | 8,1 | 7,9 | 4 202 |
| Hässleholm | 27 | 96,3 % | 92,3 % | 16,1 | 10,9 | 7 275 |
| Höganäs | 6 | 43,3 % | 43,3 % | 14,3 | 21,6 | 8 798 |
| Högsby | 4 | 100 % | 100 % | – | – | – |
| Hörby | 6 | 67 % | 67 % | 7,4 | 7,6 | 4 472 |
| Höör | 7 | 72,6 % | 72,6 % | 11,3 | 5,8 | 3 475 |
| Jokkmokk | – | – | – | – | – | – |
| Järfälla | 27 | 96,7 % | 92,8 % | 15,6 | 13,7 | 4 221 |
| Jönköping | 60 | 95,8 % | 93,6 % | 13 | 12,5 | 6 903 |
| Kalix | 3 | 53,1 % | 53,1 % | – | – | – |
| Kalmar | 19 | 68,7 % | 68,3 % | 17,8 | 22,1 | 4 846 |
| Karlsborg | 4 | 98,1 % | 32 % | – | – | – |
| Karlshamn | 16 | 92,7 % | 92,2 % | 14,8 | 13,5 | 5 885 |
| Karlskoga | 13 | 100 % | 98,2 % | 20,1 | 11,1 | 6 189 |
| Karlskrona | 29 | 83,7 % | 81,4 % | 13,7 | 12,2 | 5 140 |
| Karlstad | 39 | 94,3 % | 87,5 % | 17,1 | 10,3 | 5 992 |
| Katrineholm | 13 | 91 % | 91 % | 16,6 | 16,4 | 8 435 |
| Kil | 5 | 95,1 % | 80,3 % | 9,6 | 10,4 | 8 283 |
| Kinda | 3 | 94,2 % | 94,2 % | – | – | – |
| Kiruna | 2 | 8,4 % | 5,6 % | – | – | – |
| Klippan | 7 | 60,1 % | 57,5 % | 13,4 | 8,3 | 3 388 |
| Knivsta | 10 | 97,6 % | 81,8 % | 10,8 | 10,5 | 4 547 |
| Kramfors | 10 | 94,8 % | 94,8 % | 7 | 9,3 | 3 990 |
| Kristianstad | 40 | 88 % | 86,9 % | 22,2 | 19,5 | 6 886 |
| Kristinehamn | 4 | 96,6 % | 96,6 % | – | – | – |
| Krokom | 1 | 6,5 % | – | – | – | – |
| Kumla | 8 | 87,8 % | 43,1 % | 4,7 | 6,2 | 2 106 |
| Kungsbacka | 34 | 85 % | 84,3 % | 20,3 | 15,2 | 4 870 |
| Kungsör | 4 | 38,7 % | 14,9 % | – | – | – |
| Kungälv | 17 | 59,2 % | 55,8 % | 8,7 | 5 | 3 157 |
| Kävlinge | 12 | 99,3 % | 99,3 % | 22,8 | 19,9 | 7 926 |
| Köping | 11 | 90 % | 90 % | 13,6 | 13,3 | 7 709 |
| Laholm | 15 | 95,2 % | 95,2 % | 16,3 | 13 | 4 771 |
| Landskrona | 15 | 82,7 % | 82,7 % | 14,9 | 11,4 | 3 978 |
| Laxå | 3 | 100 % | 100 % | – | – | – |
| Lekeberg | 5 | 100 % | 9,9 % | 2 | 5 | 33 |
| Leksand | 9 | 97 % | 37,9 % | 12,8 | 12,7 | 4 926 |
| Lerum | 19 | 92,6 % | 91,1 % | 11,7 | 12,1 | 5 116 |
| Lessebo | 4 | 88,1 % | 88,1 % | – | – | – |
| Lidingö | 20 | 100 % | 100 % | 11,9 | 11,6 | 4 422 |
| Lidköping | 22 | 99 % | 99 % | 14,8 | 9,3 | 5 834 |
| Lilla Edet | 5 | 98,8 % | 98,8 % | 18,4 | 18,4 | 3 381 |
| Lindesberg | 4 | 100 % | 97,7 % | – | – | – |
| Linköping | 69 | 95,7 % | 93,2 % | 23,7 | 20,7 | 6 669 |
| Ljungby | 16 | 89,9 % | 82,3 % | 11,1 | 12,1 | 6 396 |
| Ljusdal | 4 | 51,3 % | 51,3 % | – | – | – |
| Ljusnarsberg | 1 | 100 % | 100 % | – | – | – |
| Lomma | 8 | 83,3 % | 83,3 % | 23,4 | 23,9 | 4 581 |
| Ludvika | 13 | 95,7 % | 76 % | 7,8 | 8,2 | 1 609 |
| Luleå | 27 | 74,5 % | 69,4 % | 10,8 | 9,6 | 3 528 |
| Lund | 66 | 97,8 % | 96,1 % | 24,1 | 20,6 | 6 869 |
| Lycksele | 3 | 69,9 % | 69,9 % | – | – | – |
| Lysekil | 5 | 87 % | 67,4 % | 20,5 | 15,2 | 9 410 |
| Malmö | 126 | 98,7 % | 97,1 % | 30 | 24,7 | 6 124 |
| Malung – Sälen | 3 | 75,1 % | – | – | – | – |
| Malå | – | – | – | – | – | – |
| Mariestad | 12 | 82,8 % | 42,8 % | 3,8 | 3 | 4 038 |
| Mark | 13 | 71,2 % | 71,2 % | 16,2 | 18,1 | 3 851 |
| Markaryd | 5 | 100 % | 100 % | 11 | 4,2 | 3 345 |
| Mellerud | 5 | 100 % | 100 % | 7 | 3 | 4 224 |
| Mjölby | 15 | 97,2 % | 97,2 % | 19,3 | 16 | 4 650 |
| Mora | 11 | 95,6 % | 72,1 % | 8 | 32 | 2 730 |
| Motala | 21 | 98,7 % | 96,9 % | 27,4 | 20,9 | 6 411 |
| Mullsjö | 4 | 100 % | 100 % | – | – | – |
| Munkedal | 8 | 86,6 % | 71,7 % | 3,9 | 10,2 | 4 633 |
| Munkfors | 1 | 66,7 % | 66,7 % | – | – | – |
| Mölndal | 24 | 91,7 % | 89,4 % | 10,8 | 7,3 | 6 250 |
| Mönsterås | 6 | 90,9 % | 58,3 % | 11,3 | 10,8 | 3 542 |
| Mörbylånga | 8 | 98,1 % | 98,1 % | 19,3 | 19,1 | 3 998 |
| Nacka | 41 | 89,9 % | 84,6 % | 14,1 | 11,5 | 3 265 |
| Nora | 6 | 92,8 % | 92,8 % | 7 | 8,5 | 7 028 |
| Norberg | 1 | 64,8 % | 64,8 % | – | – | – |
| Nordanstig | 1 | 2,9 % | – | – | – | – |
| Nordmaling | – | – | – | – | – | – |
| Norrköping | 70 | 97,8 % | 85,2 % | 15,9 | 16,5 | 3 677 |
| Norrtälje | 31 | 77,2 % | 72,4 % | 7,5 | 9,1 | 2 594 |
| Norsjö | – | – | – | – | – | – |
| Nybro | 7 | 90,1 % | 90,1 % | 17 | 21,6 | 6 202 |
| Nykvarn | 5 | 100 % | 100 % | 18,6 | 17,2 | 4 805 |
| Nyköping | 42 | 96,9 % | 94,1 % | 11,5 | 11,4 | 3 863 |
| Nynäshamn | 4 | 70,9 % | 70,9 % | – | – | – |
| Nässjö | 13 | 96,2 % | 96,2 % | 22,5 | 33 | 5 943 |
| Ockelbo | 3 | 100 % | 100 % | – | – | – |
| Olofström | 8 | 100 % | 100 % | 11,1 | 11,3 | 6 940 |
| Orsa | 5 | 100 % | 100 % | 3,2 | 2,8 | 3 350 |
| Orust | 2 | 40,5 % | 40,5 % | – | – | – |
| Osby | 3 | 77,9 % | 77,9 % | – | – | – |
| Oskarshamn | 7 | 89,3 % | 89,3 % | 29,6 | 12,7 | 5 861 |
| Ovanåker | 6 | 48,4 % | 43,9 % | 9,7 | 7,9 | 3 544 |
| Oxelösund | – | – | – | – | – | – |
| Pajala | – | – | – | – | – | – |
| Partille | 12 | 84,6 % | 84,6 % | 7,3 | 7,8 | 4 278 |
| Perstorp | 4 | 96,7 % | 96,7 % | – | – | – |
| Piteå | 22 | 73,4 % | 36,4 % | 5,3 | 5,4 | 3 208 |
| Ragunda | – | – | – | – | – | – |
| Robertsfors | 3 | 18,1 % | 18,1 % | – | – | – |
| Ronneby | 6 | 58,3 % | 48,9 % | 41 | 27,6 | 2 421 |
| Rättvik | 7 | 98,1 % | 34,1 % | 5,7 | 9,1 | 5 433 |
| Sala | 16 | 100 % | 100 % | 22,2 | 17,1 | 6 149 |
| Salem | 7 | 89,4 % | 89,4 % | 9,4 | 7,1 | 4 880 |
| Sandviken | 11 | 79,1 % | 62,7 % | 14 | 13,1 | 3 730 |
| Sigtuna | 26 | 97,8 % | 97,8 % | 25,4 | 18,6 | 4 641 |
| Simrishamn | 10 | 89,1 % | 89,1 % | 14,8 | 14,4 | 4 033 |
| Sjöbo | 7 | 73,3 % | 70,2 % | 11,2 | 5,4 | 5 329 |
| Skara | 12 | 96,7 % | 96,7 % | 9,4 | 7,3 | 4 160 |
| Skellefteå | 35 | 85,6 % | 57,4 % | 17,6 | 7,5 | 3 497 |
| Skinnskatteberg | – | – | – | – | – | – |
| Skurup | 4 | 69,1 % | 51,6 % | – | – | – |
| Skövde | 22 | 76,1 % | 73,8 % | 7,7 | 6,6 | 3 835 |
| Smedjebacken | 4 | 79,6 % | 79,6 % | – | – | – |
| Sollefteå | 15 | 79 % | 78,5 % | 14,4 | 12,1 | 2 425 |
| Sollentuna | 32 | 92 % | 89,1 % | 18,3 | 13,3 | 3 853 |
| Solna | 26 | 76,1 % | 75,6 % | 14,1 | 13,1 | 3 022 |
| Sorsele | – | – | – | – | – | – |
| Sotenäs | 5 | 100 % | 96,8 % | 5,4 | 0 | 5 435 |
| Staffanstorp | 13 | 90 % | 88,9 % | 19,6 | 21,7 | 6 192 |
| Stenungsund | 11 | 100 % | 100 % | 19,5 | 12,1 | 3 716 |
| Stockholm | 290 | 93,5 % | 91,2 % | 21,1 | 22 | 7 038 |
| Storfors | 3 | 62,8 % | 62,8 % | – | – | – |
| Storuman | 7 | – | – | 17,7 | 9 | 6 277 |
| Strängnäs | 16 | 92,7 % | 84,6 % | 9,2 | 9,4 | 4 698 |
| Strömstad | 9 | 100 % | 100 % | 11,9 | 7,7 | 10 163 |
| Strömsund | – | – | – | – | – | – |
| Sundbyberg | 13 | 91,8 % | 91,8 % | 20,8 | 15,6 | 5 425 |
| Sundsvall | 35 | 72,3 % | 64 % | 10,7 | 8,6 | 2 670 |
| Sunne | 10 | 100 % | 73,6 % | 23,4 | 3,4 | 1 716 |
| Surahammar | 3 | 49,2 % | – | – | – | – |
| Svalöv | 5 | 58,7 % | 58,7 % | 12 | 14,5 | 2 378 |
| Svedala | 9 | 80 % | 80 % | 27,2 | 24,6 | 6 371 |
| Svenljunga | 8 | 99 % | 97,7 % | 11,4 | 34 | 7 549 |
| Säffle | 10 | 100 % | 81,7 % | 6,1 | 5,3 | 2 850 |
| Säter | 3 | 66,4 % | 66,4 % | – | – | – |
| Sävsjö | 5 | 68,7 % | 68,7 % | 10,6 | 5,5 | 2 497 |
| Söderhamn | 5 | 60,6 % | 60,6 % | 21,2 | 6,9 | 6 023 |
| Söderköping | 8 | 89,1 % | 66,5 % | 9,5 | 6,8 | 4 608 |
| Södertälje | 44 | 94,7 % | 93,1 % | 15,9 | 13,6 | 3 913 |
| Sölvesborg | 7 | 77,5 % | 77,5 % | 13,6 | 15,7 | 15 735 |
| Tanum | 5 | 69,2 % | 63,8 % | 6,3 | 3,6 | 2 538 |
| Tibro | 5 | 100 % | 100 % | 2,6 | 6,5 | 2 263 |
| Tidaholm | 6 | 83,7 % | 83,7 % | 15 | 16,8 | 5 298 |
| Tierp | 2 | 40,9 % | 40,9 % | – | – | – |
| Timrå | 8 | 82,7 % | 82,7 % | 7,6 | – | 3 978 |
| Tingsryd | 8 | 84,6 % | 84,6 % | 17,6 | 12,1 | 5 371 |
| Tjörn | 7 | 64,6 % | 64,6 % | 7,4 | 9,1 | 5 463 |
| Tomelilla | 5 | 73,6 % | 73,6 % | 14,2 | 4 | 5 894 |
| Torsby | 3 | 62,9 % | 62,9 % | – | – | – |
| Torsås | 4 | 98,8 % | 98,8 % | – | – | – |
| Tranemo | 3 | 80 % | 80 % | – | – | – |
| Tranås | 10 | 100 % | 100 % | 14,8 | 10,1 | 6 848 |
| Trelleborg | 16 | 99,6 % | 89,8 % | 17,7 | 14,9 | 4 463 |
| Trollhättan | 27 | 91,2 % | 74,6 % | 14,7 | 11,6 | 3 585 |
| Trosa | 7 | 99,5 % | 99,2 % | 5,1 | 6,8 | 2 533 |
| Tyresö | 17 | 100 % | 95,7 % | 13,6 | 14 | 3 379 |
| Täby | 36 | 96 % | 89,8 % | 15,3 | 12,2 | 5 015 |
| Töreboda | 7 | 98,2 % | 72,2 % | 2,7 | 4,1 | 1 500 |
| Uddevalla | 24 | 98,7 % | 98,5 % | 18,4 | 6,9 | 5 221 |
| Ulricehamn | 15 | 100 % | 96,7 % | 20,2 | 32 | 5 097 |
| Umeå | 37 | 72,1 % | 64,1 % | 22,7 | 16,6 | 3 954 |
| Upplands Väsby | 13 | 82,7 % | 82,7 % | 21,4 | 13,3 | 6 278 |
| Upplands-Bro | 15 | 100 % | 97,6 % | 15,5 | 19,4 | 2 693 |
| Uppsala | 83 | 85,9 % | 82,1 % | 11,8 | 11,3 | 3 918 |
| Uppvidinge | – | – | – | – | – | – |
| Vadstena | 1 | 100 % | 100 % | – | – | – |
| Vaggeryd | 11 | 100 % | 100 % | 18,4 | 8,6 | 2 668 |
| Valdemarsvik | 4 | 86,5 % | 86,5 % | – | – | – |
| Vallentuna | 10 | 85,7 % | 76,5 % | 6,9 | 9 | 1 851 |
| Vansbro | 5 | 78,2 % | 78,2 % | 13,2 | 6,3 | 3 493 |
| Vara | 9 | 59,8 % | 59,8 % | 8,7 | 2,2 | 5 390 |
| Varberg | 24 | 84,8 % | 83,8 % | 17,2 | 12,1 | 6 406 |
| Vaxholm | 5 | 100 % | 100 % | 10,6 | 5,3 | 4 000 |
| Vellinge | 11 | 67,5 % | 64,3 % | 24,3 | 22,5 | 8 493 |
| Vetlanda | 14 | 85,2 % | 85,2 % | 15,5 | 18,1 | 4 030 |
| Vilhelmina | 5 | 69,6 % | 69,6 % | 10,8 | 16,3 | 8 024 |
| Vimmerby | 9 | 100 % | 100 % | 11,6 | 10 | 10 575 |
| Vindeln | – | – | – | – | – | – |
| Vingåker | 7 | 100 % | 96,8 % | 3,4 | 1 | 1 267 |
| Vårgårda | 7 | 80 % | 45,2 % | 4 | 1,3 | 3 001 |
| Vänersborg | 23 | 99,8 % | 62 % | 5,4 | 3,8 | 4 409 |
| Vännäs | 3 | 55,4 % | 55,4 % | – | – | – |
| Värmdö | 18 | 84,5 % | 84,5 % | 10,4 | 6,9 | 3 303 |
| Värnamo | 9 | 75,8 % | 75,8 % | 22,3 | 37 | 8 296 |
| Västervik | 22 | 100 % | 32,4 % | 23 | 8,9 | 1 674 |
| Västerås | 66 | 84,2 % | 83,2 % | 12 | 9,4 | 3 062 |
| Växjö | 46 | 89,7 % | 87,5 % | 25,6 | 21,3 | 5 332 |
| Ydre | 1 | 88,8 % | – | – | – | – |
| Ystad | 14 | 89,4 % | 89,4 % | 20,1 | 12,3 | 5 880 |
| Åmål | 5 | 91,7 % | 91,7 % | 19 | 12 | 5 064 |
| Ånge | 5 | 95,7 % | 85,5 % | 23,3 | 15 | 5 117 |
| Åre | 2 | 26,4 % | 26,4 % | – | – | – |
| Årjäng | 3 | 69,4 % | 69,4 % | – | – | – |
| Åsele | – | – | – | – | – | – |
| Åstorp | 6 | 70,1 % | 70,1 % | 22 | 22,4 | 5 570 |
| Åtvidaberg | 4 | 82,6 % | 82,6 % | – | – | – |
| Älmhult | 10 | 98,8 % | 98,8 % | 18,5 | 16 | 6 734 |
| Älvdalen | 4 | 63 % | 63 % | – | – | – |
| Älvkarleby | 3 | 97,5 % | 97,5 % | – | – | – |
| Älvsbyn | 3 | 78,1 % | 78,1 % | – | – | – |
| Ängelholm | 9 | 81,1 % | 73,1 % | 32,5 | 23,3 | 10 880 |
| Öckerö | 6 | 71,6 % | 71,6 % | 11,3 | 11,5 | 4 995 |
| Ödeshög | 3 | 100 % | 100 % | – | – | – |
| Örebro | 59 | 85,6 % | 79,8 % | 14,8 | 12,7 | 4 246 |
| Örkelljunga | 8 | 100 % | 100 % | 8,5 | 11,3 | 4 241 |
| Örnsköldsvik | 30 | 77,2 % | 76,6 % | 6,8 | 10,9 | 3 153 |
| Östersund | 23 | 79,9 % | 74,1 % | 13,1 | 36,7 | 4 386 |
| Österåker | 17 | 97,4 % | 96,8 % | 21,6 | 4,3 | 3 146 |
| Östhammar | 11 | 79,5 % | 79,5 % | 13,5 | 12,3 | 3 277 |
| Östra Göinge | 1 | 10,9 % | 10,9 % | – | – | – |
| Överkalix | – | – | – | – | – | – |
| Övertorneå | – | – | – | – | – | – |
| Riket | 4 059 | 87,6 % | 81,9 % | 16,4 | 14,2 | 5 046 |
Om statistiken
- "Skolbibliotek på skolenhet" avser bibliotek på egen eller annan skolenhet. Integrerade folk- och skolbibliotek och bibliotek på entreprenad redovisas på respektive kommunsida.
- "Bemannat" betyder någon form av bemanning och säger inget om hur många timmar.
- KB:s nuvarande undersökning gjordes första gången 2025, med referensår 2024. Bemanningen mättes annorlunda 2024; KB har reviderat 2024 års totala bemanning så att den går att jämföra, och det är den enda jämförelse mellan åren som visas.
- Bestånd: omkring en fjärdedel av biblioteken svarade inte på KB:s enkät om bestånd, och KB kompenserar inte för bortfallet.
Källa: Kungliga biblioteket (KB) — officiell skolbiblioteksstatistik
Läs också Skolbibliotekseffekten, som jämför grundskolor med och utan skolbibliotek.