Förskolan Nilsson 1 AB

Koncern med 1 skolenhetSkolkolls statistik omfattar skolenheter som är öppna/aktiva i Skolverkets register. Vilande skolenheter (tillfälligt utan elever) och upphörda skolenheter (stängda permanent) är exkluderade. genom 1 bolag/huvudman med skolenheter i 1 känd kommun. Vanligaste skolformerna: 1 förskola.

Förskolan Nilsson 1 AB är en skolkoncern med 1 skolenhet genom 1 bolag/huvudman med skolenheter.

1 skolenhet22 elever
Nivå: koncern/ägarkedjaJämför: bolag och skolenheterVerifiera bolagVerifiera skolorData och källor
Denna koncern har en huvudman/ett bolag med skolenheter i datan. Se Förskolan Nilsson 1 AB för detaljerad information.

Nyckeltal

Skolenheter (öppna, vilande exkluderade)
1
Totalt antal elever
22
Omsättning i årsredovisningsunderlaget
4,5 MSEKbokslut 2025-12-31
Anställda i koncernen
6
Huvudmän/bolag med skolenheter
1
Snitt barn per årsarbetare
3,6
Org.nr (koncern)
5567938385
Kända kommuner
1
Län
1
1 Förskola

Pengaflöden

Intäkter och vinst per elev baserat på årsredovisningar från koncernens 1 bolag med 22 elever.

Intäkt per elev202 636 kr
Omsättning minus årets resultat per elev206 863 kr
Förlust per elev−4 227 kr
-2,1 %vinstmarginal
Kommunernas kostnad per grundskoleelev (snitt)134 601 kr

Viktad genomsnittskostnad i de kommuner där koncernen har skolor. Inkluderar alla kostnader för kommunal grundskola (Kolada).

Om datan och viktiga förbehåll
  • Vinst ≠ utdelning. Vinsten i årsredovisningen behålls ofta i bolaget som eget kapital och delas inte nödvändigtvis ut till ägarna.
  • Intäkter ≠ skolpeng. Bolagets intäkter kan inkludera andra verksamheter utöver skolverksamhet.
  • Kommunal kostnad ≠ skolpeng. Koladas kostnad per elev inkluderar alla kostnader för kommunal grundskola, inklusive lokaler och administration, och är inte direkt jämförbar med friskolors intäkter.
  • Elevantal. Elevantalet kommer från Skolverket och kan avvika från det som ligger till grund för årsredovisningen.

Källa: Bolagsverket (årsredovisningar), Kolada (kommunal kostnad per elev), Skolverket (elevantal).

Ekonomisk profil

Bolagsekonomi från årsredovisningar för 1 av 1 kända bolag i aktuell koncernstruktur (senaste bokslut: 2025-12-31).1 aktiva skolhuvudmän/bolag ingår som skoloperatörer i koncernen. Skolantal och elevantal ovan omfattar bara öppna skolenheter i Skolverkets register (vilande och upphörda exkluderade).

Omsättning
4,5 MSEK
Rörelseresultat
−0,1 MSEK
Vinstmarginal
-2,2%
Soliditet
19,2%
Anställda
6
Omsättning per anställd
743 TSEK
Personalkostnader
3,6 MSEK
Personalkostnad / omsättning
81,6%
Peer-median 70,1%
Personalkostnad per anställd
606 TSEK
Övriga externa kostnader / omsättning
14,2%
KoncernPersonalkostnad / omsättningPersonalkostnad per anställdAnställda
Förskolan Nilsson 1 AB81,6%606 TSEK6
Tisenhult-gruppen AB36,9%683 TSEK470
DIBBER AS64,9%527 TSEK591
PROCURAMA AB48,9%714 TSEK109
BINA HOLDING AB56,1%512 TSEK33,7
Dille Bolagen Aktiebolag51%701 TSEK128,93
Amerikanska Gymnasiet i Sverige AB48,5%833 TSEK106
Minervaskolan i Umeå AB53,9%691 TSEK139
AcadeMedia55,9%584 TSEK166
Livets Ord68,5%518 TSEK225,7
Serra Invest AB33,6%461 TSEK104,5
People Productions Sweden AB76,3%364 TSEK287
Västerholms Friskola AB60,4%713 TSEK114,1
Göteborgs Tekniska College AB58,4%802 TSEK96
Anton i Skåne AB73,3%701 TSEK131
Svensson Enterprises AB59,5%849 TSEK83
Västbergaskolan AB67,1%659 TSEK124
Ekberg, Lund & Partners Aktiebolag50,4%715 TSEK69
A.S. Febo AB66,4%567 TSEK125
Nya Skolan Sverige AB67,6%593 TSEK117

Rank #52 av 396 koncerner efter högst personalkostnadsandel.

Ladda ner ekonomi: CSV

Källa: Bolagsverket, senaste årsredovisning i Skolkolls databas. Summerar de bolag i koncernstrukturen som har årsredovisningsdata och inkluderar även holding- och servicebolag när data finns. Värdena är därför inte uppdelade per elev eller direkt jämförbara med skolpeng. Tidsserie saknas i nuvarande data.

Metod för personal och kostnader
  • Personalkostnader är rapporterade årsredovisningsfält och visas som absoluta belopp samt andel av omsättning.
  • Personalkostnad per anställd använder rapporterat medelantal anställda. Det är inte en ren lönesiffra och inkluderar normalt sociala avgifter och andra personalkostnader.
  • Antal anställda motsvarar årsredovisningens medelantal anställda där sådan uppgift finns. Sidan kallar inte detta FTE när årsarbetskraft/FTE inte är separat taggat.
  • Övriga externa kostnader kan innehålla lokaler, men används inte som lokalkostnad per elev eftersom hyror/lokaler inte är separat identifierade i nuvarande projektion.
  • VD-/styrelsearvoden och vikariekostnader visas inte som KPI här förrän de kan särskiljas robust från noter eller resultaträkningsposter.

Balansräkning och risk

Balansrisk från årsredovisningar för 1 av 1 kända bolag (senaste bokslut: 2025-12-31). Bygger på bottom-up-aggregat av bolag med årsredovisningsdata.

Skuldsättningsgrad (D/E)
4,2x
Skulder 0,7 MSEK
+86,1% mot föregående år
Likvida medel
0,3 MSEK
-64,1% mot föregående år
Kritisk skuldsättningSnabb skulduppgångSnabb skulduppgångSnabb likviditetsminskning
BokslutD/EGoodwillLikvida medelRäntekostnad
2025-12-314,2x–0,3 MSEK–
2024-12-312,3x–0,7 MSEK–
2023-12-31––––
2022-12-31––––
Metod och begränsningar
  • Skuldsättningsgrad beräknas som totala skulder dividerat med eget kapital. Om kort- och långfristiga skulder saknas används balansomslutning minus eget kapital när värdet är rimligt.
  • Goodwill, likvida medel och räntekostnader hämtas från taggade iXBRL-fält när de finns. Saknade fält visas inte.
  • Snabba förändringar flaggas utifrån senaste tillgängliga historikpunkt och bör tolkas som signaler för manuell kontroll, inte som kreditbedömning.

Avkastning och lönsamhet

Underlaget omfattar 1 bolag med användbara finansiella fält (senaste bokslut: 2025-12-31). Måtten summeras bottom-up över bolag i aktuell koncernstruktur och visas bara när relevanta nämnare finns.

ROE
-52,8%
Årets resultat / eget kapital
ROCE
-57%
Rörelseresultat / kapital i verksamheten
Omsättningstillväxt 3 år CAGR
+3,4%
Jämförelse med största koncerner efter känd omsättning
KoncernOmsättningEBITDAROEROCE
Tisenhult-gruppen AB883,4 MSEK10,7%3,3%7,1%
Dibber AS479,2 MSEK-0,2%0%-9,4%
Procurama AB198,6 MSEK26%9,9%5,1%
Bina Holding AB197,8 MSEK4,2%1,7%21,2%
Dille Bolagen Aktiebolag193,1 MSEK13,4%9,6%12,4%
Amerikanska Gymnasiet i Sverige AB182,1 MSEK7%62,3%84,4%
Minervaskolan i Umeå AB178,1 MSEK10,8%7,6%7,6%
AcadeMedia AB173,6 MSEK9,1%1,1%25%
Stiftelsen Livets Ord, Bibelcenter O Förlag170,7 MSEK4,5%2,6%3,2%
Serra Invest AB143,4 MSEK-2,4%-203%-46,3%
People Productions Sweden AB136,8 MSEK4,6%36,8%50,4%
Västerholms Friskola AB134,6 MSEK7,1%0%181%
Göteborgs Tekniska College AB131,8 MSEK1,6%2%2,5%
Anton i Skåne AB127,4 MSEK4,4%17,1%8,7%
Svensson Enterprises AB123,7 MSEK5,8%-6,5%2,9%
Västbergaskolan AB121,7 MSEK4,6%74,5%93,4%
Ekberg, Lund & Partners Aktiebolag114,6 MSEK10,3%19,1%11,1%
A.S. Febo AB106,7 MSEK-2,5%-52,3%-72,9%
Nya Skolan Sverige AB102,7 MSEK-0,8%-0,5%-38,7%
Curt Nicolin Gymnasiet AB94,1 MSEK12,6%15,1%13,4%
Förskolan Nilsson 1 AB4,5 MSEK–-52,8%-57%
Metod och begränsningar

EBITDA-marginal beräknas som rörelseresultat plus av- och nedskrivningar dividerat med omsättning. ROE använder årets resultat dividerat med eget kapital. ROCE använder rörelseresultat dividerat med totalt kapital minus kortfristiga skulder. CAGR använder längsta tillgängliga omsättningshistorik upp till fem år. Koncernredovisningar som redan är koncerntotaler (ESEF eller tolkade ur PDF) räknas inte in i bottom-up-summan.

Intäkter och resultat i bolagsurvalet över tid

De rapporterade bolagens intäkter och årets resultat de senaste 2 bokslutsåren (upp till 1 bolag), med nettomarginal och förändring år för år. Bokslut i Skolkolls databas: 2025-12-31. Detta är årets resultat (efter skatt) — inte rörelseresultatet i flödet ovan.

0,1 % marg.2024−2,1 % marg.2025

  1. 2024Intäkter 4,1 MSEKÅrets resultat 0 MSEK (0,1 % marginal)
  2. 2025Intäkter 4,5 MSEKÅrets resultat −0,1 MSEK (−2,1 % marginal, förlust)ökning intäkter: +8,4 % intäkterminskning marginal: −2,2 pe marginal
Metod och begränsningar

Beloppen summeras bottom-up över bolag med årsredovisningsdata per bokslutsår, med tidigare år hämtade ur varje årsredovisnings flerårsöversikt. Endast intäkter och årets resultat finns historiskt — kostnadsuppdelningen och utdelningen i flödet ovan avser bara senaste året. Marginalen är årets resultat delat med intäkterna. Eftersom koncernens bolag kan förvärvas eller avyttras mellan åren visas ett bolagsantal per år; år med färre bolag flaggas och utelämnas ur förändringstalen. Förändringen visas bara mot föregående bokslutsår; saknas det året visas ingen förändring.

Bolagshändelser i koncernen

Tidslinjen samlar Bolagsverket-händelser för bolag i koncernstrukturen och observerade koncernperioder från Skolkolls årsredovisningsbaserade koncernmappning. Observerade ägarperioder är inte juridiska förvärvsdatum.

  1. Förskolan Nilsson 1 AB: Årsredovisning registrerad - Period: 2025-01-01 - 2025-12-31

    Bolagsverket årsredovisningar

  2. Förskolan Nilsson 1 AB: Bolaget registrerades

    Bolagsverket HVD

  3. Datum saknas

    Förskolan Nilsson 1 AB: Observerad i koncern - Observerad som aktuell del av Förskolan Nilsson 1 AB.

    Skolkolls koncernmappning från årsredovisningarObserverad

Bolag i koncernen

BolagSkolenheterEleverSnitt meritvärdeBeh. lärare
FÖRSKOLAN NILSSON 1 AB122––

Ladda ner skoldata: CSV JSON

Alla 1 skolenhet

SkolenhetKommunBolagEleverBeh. lärareMeritvärde
FÖRSKOLAN HJÄRTAT ABKalmarFÖRSKOLAN NILSSON 1 AB22ej tillämpligt–

Källor och citering

Koncernsidan kombinerar Skolverkets skolenhetsregister och statistik med Bolagsverkets koncern- och bolagsdata.Skolkolls koncernvy omfattar öppna skolenheter i Skolverkets register (vilande och upphörda skolenheter exkluderade). Skolformer i datan: 1 förskola. Vuxenutbildningar och verksamheter utan skolenhet ingår inte i dessa skolantal.

Citera
Skolkoll (2025). Förskolan Nilsson 1 AB. Skolkoll.se. Hämtad 2025-12-31 från https://skolkoll.se/koncern/forskolan-nilsson-1-ab-938385/
Permalink + datum
skolkoll.se/koncern/forskolan-nilsson-1-ab-938385 — hämtad 2025-12-31 (data: Skolverket, Bolagsverket, Förskolan Nilsson 1 AB, 2025/26)
Visa BibTeX
@misc{skolkoll2025_frskolannilsson1ab,
  author = {Skolkoll},
  title = {Förskolan Nilsson 1 AB},
  year = {2025},
  url = {https://skolkoll.se/koncern/forskolan-nilsson-1-ab-938385/},
  note = {Hämtad 2025-12-31. Data: Skolverket, Bolagsverket, Förskolan Nilsson 1 AB, 2025/26}
}
Licens: Källspecifika villkor — generell vidarelicensiering ej beviljad · Källa: Skolverket, Bolagsverket, Förskolan Nilsson 1 AB, 2025/26

Statistik: läsåret 2025/26. Källa: Skolverket, SCB.Ordlista · Om datan.
– = uppgift saknas i källdatan.

Vanliga frågor om Förskolan Nilsson 1 AB

Hur många skolenheter har Förskolan Nilsson 1 AB?
Förskolan Nilsson 1 AB har 1 skolenhet i 1 känd kommun via 1 bolag/huvudman med skolenheter i datan. Det omfattar 1 förskola. Avser öppna skolenheter i Skolverkets register (vilande och upphörda skolenheter exkluderade). Vuxenutbildningar och verksamheter utan skolenhet ingår inte i dessa skolantal.
I vilka kommuner finns Förskolan Nilsson 1 AB?
Förskolan Nilsson 1 AB har skolenheter i Kalmar. Totalt 1 känd kommun.