Cedergrenska
Koncern med 23 skolenheterSkolkolls statistik omfattar skolenheter som är öppna/aktiva i Skolverkets register. Vilande skolenheter (tillfälligt utan elever) och upphörda skolenheter (stängda permanent) är exkluderade. genom 13 bolag/huvudmän med skolenheter i 5 kända kommuner. Vanligaste skolformerna: 11 förskola, 7 grundskola, 6 förskoleklass.
Cedergrenska är en skolkoncern med 23 skolenheter genom 13 bolag/huvudmän med skolenheter i 5 kommuner. Snitt-meritvärde: 200,2 (under rikssnittet) med 75,2 % behöriga lärare (över rikssnittet).
Nyckeltal
Lärarresurser
Lärartäthet och lärarbehörighet för koncernens 12 grund- och gymnasieskolor med 5 650 elever i underlaget. Kommunala benchmarks viktas efter elevantal i de kommuner där koncernen har skolor.
- Elever per lärare
- 15,9
- 7,8–21,2+1 vs kommunalt benchmark
- Behöriga lärare
- 78,7%
- 53,4%–89,6%−3 pp vs kommunalt benchmark
- Ämnesbehörighet
- 64,7%
- 3 skolor med data
- Stabila anställningar
- 81,9%
- 3 skolor med data
- Lärarlön per elev
- –
- Blockerad av lön/FTE-data
| Kommun | Skolor | Elever/lärare | Kommunalt bench. (elever/lär.) | Behöriga lärare | Kommunalt bench. (behöriga) |
|---|---|---|---|---|---|
| Täby | 6 | 16,2 | 15,7 | 81% | 81,9% |
| Österåker | 2 | 14,7 | 13,8 | 66,4% | 73,2% |
| Stockholm | 2 | 19,2 | 16,4 | 78,1% | 85,9% |
| Växjö | 1 | 14,9 | 12,9 | 79,7% | 82% |
| Danderyd | 1 | 14,6 | 14,2 | 89,4% | 91,4% |
Metod och kvarvarande datagap
Elever per lärare och behöriga lärare hämtas från Skolverkets skolenhetsstatistik. Elever per lärare viktas med elevantal. Procentmått viktas med lärar-FTE när det finns eller kan härledas ur elevantal och elever per lärare. Kommunjämförelser hämtas från Kolada och växlar mellan grundskole- och gymnasie-KPI:er efter skolform.
Nuvarande data saknar exakt ämnesuppdelning per ämne, lärarstabilitet som andel kvar i minst tre år, lärarnas sjukfrånvaro samt lärarlön och lärar-FTE per huvudman/skola. Därför visas de inte som proxy från total personalkostnad, eftersom det skulle blanda lärare med övrig personal.
Källa: Skolverket och Kolada. Lärarlön per elev visas inte eftersom lärarlön och lärar-FTE saknas i nuvarande data.
Pedagogiska resurser
Läromedel, lärverktyg och skolbibliotek för koncernens 12 grund- och gymnasieskolor (5 650 elever i underlaget).
- Skolor med skolbibliotek (0 av 12)
- 0,0%
Metod och begränsningar
Kostnaden avser Skolverkets post "Lärverktyg och skolbibliotek per elev" (läromedel, utrustning och bibliotek sammanslaget), viktad med elevantal över koncernens grund- och gymnasieskolor; sektormedianen jämför med övriga koncerner. Skolbiblioteks-andelen visar hur stor andel av skolorna som uppger att de har ett skolbibliotek (närvaro, inte bemanning med fackutbildad bibliotekarie enligt 2023 års lagkrav). Antal 1:1-enheter med livslängd och en separat IT-/digitala-läromedel-kostnad finns inte taggade i nuvarande källor och visas därför inte.
Elevhälsa och stödfunktioner
Stödsignaler för koncernens 12 grund- och gymnasieskolor (5 650 elever i underlaget).
- Elever per studie- och yrkesvägledare (lägre är bättre)
- 1 504
- Upplevt index för särskilt stöd (skolenkät)
- 60,6%
Metod och begränsningar
Tre tillgängliga signaler, viktade med elevantal över koncernens grund- och gymnasieskolor: vägledartäthet (elever per studie- och yrkesvägledare, där lägre är bättre), elevhälsokostnad per elev, och ett upplevelseindex för särskilt stöd från Skolinspektionens skolenkät. Bemanning av skolsköterska, skolläkare, psykolog och kurator i antal tjänster, liksom studiehandledning, modersmålsundervisning och svenska som andraspråk, är inte taggade per skola i nuvarande källor och visas inte. Särskilt-stöd-siffran är ett upplevt index, inte ett bemanningsmått.
Resultat och engagemang
Resultat- och nöjdhetssignaler för koncernens 12 grund- och gymnasieskolor (5 650 elever i underlaget).
- Behörighet till gymnasiet (åk 9) (sektormedian 93,1%)
- 60,1%
- Gymnasieexamen inom 3 år (högskoleförberedande)
- 92,0%
- Gymnasieexamen inom 3 år (yrkesprogram)
- 97,2%
- Nöjdhet stöd hemifrån (skolenkät)
- 56,8%
Metod och begränsningar
Behörighet till gymnasiet (åk 9), gymnasieexamen inom tre år (högskoleförberedande respektive yrkesprogram) och ett nöjdhetsindex för stöd hemifrån från skolenkäten, viktade med elevantal över koncernens skolor; sektormedianen avser behörigheten. Skolinspektionens fullständiga attitydundersökning och antalet anmälda kränkningar finns inte som strukturerad per-skola-data och visas inte. Nöjdhetsindexet bygger på en enskild enkätfråga och är inte ett mått på elevinflytande eller engagemang i stort.
Meritvärdesspridning
Spridning av meritvärde åk 9 bland koncernens 4 skolor med data.
Koncernens skolor vs kommunala skolor (SALSA-normerat)
Jämförelse av SALSA-residualer: koncernens 4 grundskolor mot 10 kommunala grundskolor i samma kommuner. SALSA-modellen justerar för elevernas socioekonomiska bakgrund.
Koncernen: -34,2 | Kommunala: 1,9(SALSA-residual, meritpoäng)
Baserat på SALSA-modellen som justerar för elevernas socioekonomiska bakgrund. Positiva värden innebär högre meritvärde än förväntat. Data: 2024/25. Spridning: -41,5 till -27,7.
Koncernens samlade ekonomi (officiell koncernredovisning)
Nyckeltal från Cedergrenskas egen koncernredovisning (räkenskapsår avslutat 2025-06-30), tolkade ur årsredovisningen i PDF.
- Omsättning
- 1 232,6 MSEK
- Rörelseresultat
- 43,9 MSEK
- Resultat före finansnetto och skatt
- Årets resultat
- 21,3 MSEK
- Resultat efter skatt
- Anställda
- 1 038
- Soliditet
- 38,5 %
- Eget kapital / tillgångar
- Resultatmarginal
- 1,7 %
- Årets resultat / omsättning
- Rörelsemarginal
- 3,6 %
- Rörelseresultat / omsättning
- Omsättning per anställd
- 1 188 tkr
Detta är koncernens samlade siffror, INTE en aggregering av dotterbolagens årsredovisningar. Skolkoll använder därför officiella koncerntal här och visar bara separata bottom-up-diagram när årsredovisningsunderlaget täcker en tydlig del av koncernstrukturen och ingen officiell koncernredovisning visas ovan. Hämtad av Skolkoll: 2026-05-31.
Ekonomiskt underlag som inte visas som koncerntotal
Skolkoll döljer bottom-up-diagram här när underlaget är för litet för att läsas som hela koncernens ekonomi eller när en officiell koncernredovisning finns ovan. Det minskar risken att ett litet bolagsurval tas ur sitt sammanhang.
- Pengaflödesdiagrammet täcker 1 av 21 kända bolag med komplett resultaträkning för intäkter, personalkostnader, externa kostnader och rörelseresultat.
- Trenddiagrammet täcker 1 av 21 kända bolag i det senaste visade året.
- Separata bottom-up-diagram visas inte som parallell koncerntotal eftersom en officiell koncernredovisning finns ovan.
När en officiell koncernredovisning finns visas den som primär källa för koncerntotaler. Bottom-up-underlag från enskilda årsredovisningar används då inte som parallell koncerntotal.
När sådana urval visas på andra koncernsidor är de märkta som årsredovisningsunderlag, inte som skolpeng eller officiell koncerntotal.
Balansräkning och risk
Balansrisk från koncernens officiella koncernredovisning (räkenskapsår avslutat 2025-06-30).
- Skuldsättningsgrad (D/E)
- 1,6x
- Skulder 286,6 MSEK
Metod och begränsningar
- Skuldsättningsgrad beräknas som totala skulder dividerat med eget kapital. Om kort- och långfristiga skulder saknas används balansomslutning minus eget kapital när värdet är rimligt.
- Goodwill, likvida medel och räntekostnader hämtas från taggade iXBRL-fält när de finns. Saknade fält visas inte.
- Snabba förändringar flaggas utifrån senaste tillgängliga historikpunkt och bör tolkas som signaler för manuell kontroll, inte som kreditbedömning.
Tillsyn och granskning
Sammanställning av tillsynsbeslut från Skolinspektionen för koncernens 12 skolor med beslut.
Ladda ner tillsyn: CSV
Källa: Skolverket (dokument-API). Fullständiga tillsynsbeslut finns hos Skolinspektionen. Senaste beslut: 2026.
Ägarkedja och koncernstruktur
Moderbolag, holdingbolag och bolag i ägarstrukturen. Bolag som är huvudmän med skolenheter länkar till sin respektive sida. Totalt 20 bolag i 5 nivåer.
Cedergrenska AB23 skolor under grenen5591440697
Tibble Campus Täby AB1 skola16 skolor under grenen5566978556
Athlete Sports Academy Sweden AB(INAKTIVT)2 skolor under grenen5567028963
Alma Mater Idrottsskolor AB(INAKTIVT)2 skolor under grenen5568966013
Källa: Bolagsverket via Skolkolls koncernsynk. Ägarandelar antas 100 % när inget annat anges.
Bolagshändelser i koncernen
Tidslinjen samlar Bolagsverket-händelser för bolag i koncernstrukturen och observerade koncernperioder från Skolkolls årsredovisningsbaserade koncernmappning. Observerade ägarperioder är inte juridiska förvärvsdatum.
Tibble Campus Täby AB: Årsredovisning registrerad - Period: 2024-07-01 - 2025-06-30
Fredsborgskolan AB: Årsredovisning registrerad - Period: 2024-07-01 - 2025-06-30
Helleborusskolan Täby AB: Årsredovisning registrerad - Period: 2024-07-01 - 2025-06-30
Helleborusskolan Österåker AB: Årsredovisning registrerad - Period: 2024-07-01 - 2025-06-30
Margarethaskolans Förskola AB: Årsredovisning registrerad - Period: 2024-07-01 - 2025-06-30
Marina Läroverket Danderyd AB: Årsredovisning registrerad - Period: 2024-07-01 - 2025-06-30
Rederi AB Älva: Årsredovisning registrerad - Period: 2024-07-01 - 2025-06-30
Spännande Pedagogik I Rätt Atmosfär I Stockholm AB: Årsredovisning registrerad - Period: 2024-07-01 - 2025-06-30
Stockholms Idrottsgymnasium AB: Årsredovisning registrerad - Period: 2024-07-01 - 2025-06-30
Tibble Campus Kista AB: Årsredovisning registrerad - Period: 2024-07-01 - 2025-06-30
Täby Friskola Aktiebolag: Årsredovisning registrerad - Period: 2024-07-01 - 2025-06-30
Täby Förskola AB: Årsredovisning registrerad - Period: 2024-07-01 - 2025-06-30
Växjö Fria Gymnasium AB: Årsredovisning registrerad - Period: 2024-07-01 - 2025-06-30
Cedergrenska: Senaste årsredovisningsperiod - Period: 2024-07-01 - 2025-06-30
... och 35 äldre händelser.
Bolag i koncernen
| Bolag | Skolenheter | Elever | Snitt meritvärde |
|---|---|---|---|
| TÄBY FÖRSKOLA AB | 4 | 261 | – |
| TÄBY FRISKOLA AKTIEBOLAG | 4 | 770 | 271,1 |
| KUNSKAP ÖSTERÅKER AB | 3 | 232 | – |
| SPÄNNANDE PEDAGOGIK I RÄTT ATMOSFÄR I STOCKHOLM AB | 3 | 119 | – |
| Fredsborgskolan AB | 1 | 840 | 236,9 |
| Helleborusskolan Täby AB | 1 | 300 | 160,1 |
| Helleborusskolan Österåker AB | 1 | 160 | 132,8 |
| MARGARETHASKOLANS FÖRSKOLA AB | 1 | 48 | – |
| Marina Läroverket Danderyd AB | 1 | 500 | – |
| Stockholms Idrottsgymnasium AB | 1 | 390 | – |
| Tibble Campus Kista AB | 1 | 270 | – |
| Tibble Campus Täby AB | 1 | 1 820 | – |
| VÄXJÖ FRIA GYMNASIUM AB | 1 | 600 | – |
Högst meritvärde i koncernen
| Skola | Kommun | Meritvärde | Elever |
|---|---|---|---|
| Täby Friskola-Enhagen | Täby | 271,1 | 370 |
| Fredsborgskolan | Österåker | 236,9 | 840 |
| Helleborusskolan Täby AB | Täby | 160,1 | 300 |
| Helleborusskolan Österåker | Österåker | 132,8 | 160 |
Geografisk spridning
Expansion och kontraktion
Alla skolor som tillhör eller tillhört koncernen, grupperade efter Skolverkets status. Nya etableringar (planerade) och nedläggningar (vilande eller upphörda) visas med egen färg.
Källa: Skolverket (skolenhetsstatus och statusdatum) + Bolagsverket (registreringsdatum, där det finns för huvudmannen). Observera att skolans faktiska öppningsår kan skilja sig från huvudmannens registreringsdatum, och tidsinformation saknas för många aktiva huvudmän.
Alla 23 skolenheter
Relaterat
Fortsätt från koncernen till bolagen, kommunerna och de statistikvyer som visar marknadsandel, resultat och jämförelser.
Källor och citering
Koncernsidan kombinerar Skolverkets skolenhetsregister och statistik med Bolagsverkets koncern- och bolagsdata.Skolkolls koncernvy omfattar öppna skolenheter i Skolverkets register (vilande och upphörda skolenheter exkluderade). Skolformer i datan: 11 förskola, 7 grundskola, 6 förskoleklass, 6 fritidshem, 5 gymnasieskola, 1 vuxenutbildning. Vuxenutbildningar och verksamheter utan skolenhet ingår inte i dessa skolantal.
Citera
Skolkoll (2025). Cedergrenska. Skolkoll.se. Hämtad 2025-12-31 från https://skolkoll.se/koncern/cedergrenska-ab-440697/Permalink + datum
skolkoll.se/koncern/cedergrenska-ab-440697 — hämtad 2025-12-31 (data: Skolverket, Bolagsverket, Cedergrenska AB, 2025/26)Visa BibTeX
@misc{skolkoll2025_cedergrenska,
author = {Skolkoll},
title = {Cedergrenska},
year = {2025},
url = {https://skolkoll.se/koncern/cedergrenska-ab-440697/},
note = {Hämtad 2025-12-31. Data: Skolverket, Bolagsverket, Cedergrenska AB, 2025/26}
}Statistik: läsåret 2025/26. Källa: Skolverket, SCB.Ordlista · Om datan.
– = uppgift saknas i källdatan.
Vanliga frågor om Cedergrenska
- Hur många skolenheter har Cedergrenska?
- Cedergrenska har 23 skolenheter i 5 kända kommuner via 13 bolag/huvudmän med skolenheter i datan. Det omfattar 11 förskola, 7 grundskola, 6 förskoleklass. Snittmeritvärdet är 200,2 (rikssnitt 228,5). Lärarbehörigheten är i snitt 75,2 % (rikssnitt 73,3 %). Avser öppna skolenheter i Skolverkets register (vilande och upphörda skolenheter exkluderade). Vuxenutbildningar och verksamheter utan skolenhet ingår inte i dessa skolantal.
- I vilka kommuner finns Cedergrenska?
- Cedergrenska har skolenheter i Täby, Stockholm, Österåker, Danderyd, Växjö. Totalt 5 kända kommuner.
- Vilka skolor i Cedergrenska har högst meritvärde?
- Topp tre meritvärden bland Cedergrenskas skolor läsåret 2025/26: Täby Friskola-Enhagen (271,1), Fredsborgskolan (236,9), Helleborusskolan Täby AB (160,1). Skolverkets meritvärde mäts som genomsnittligt slutbetyg i årskurs 9.
- Hur jämför sig Cedergrenska med kommunala skolor?
- Justerat för elevernas socioekonomiska bakgrund (SALSA, 2024/25) presterar Cedergrenskas grundskolor sämre än kommunala alternativ i samma kommuner. SALSA-residualen är −34,2 för Cedergrenska mot +1,9 för kommunala — skillnaden är −36,1 poäng.
